понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot alias po prostu żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenia plastykowe z Łomianek sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Bez liku szyku maja także takie żywe ploty, jakie prowadza przez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia wycisza i uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują tez sporo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastiku mogą być niezwykle wysmukłe, jednakże trzeba je cyklicznie wycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot tworzy się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie PVC stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий