среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżni��.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź od razu obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy balaski PVC na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa kamieni na plot PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można też siekać na sześciany o regularnych kształtach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie plastykowe na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i balaski Winylowe na plot i furtę ze sztachetek wznosi się z głazów wielorakiego układu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród odłamków o nierównych konturach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia z plastyku z Góry Kalwaria należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий